GTA V Gerçek Zamanlı Yapay Zeka Sürümü Çıktı

gta v gerçek zamanlı yapay zeka sürümü çıktı

Gan isimli yapay zekâ yazılımı, meşhur GTA V oyununu tarayarak ve oynayarak kendi GTA V oyununu üretti. Yazılımsal anlamda oldukça başarılı olan bu oyun, Github üzerinden demo olarak denenebiliyor.

Geçtiğimiz aylarda bir grup araştırmacı, GTA V oyununda çekilen fotoğrafları yapay zekâ sistemi ile neredeyse gerçek bir fotoğrafa dönüştüren bir yazılım geliştirmişti. Gerçek fotoğraflardan neredeyse hiçbir farkı olmayan bu fotoğraflar, yapay zekanın gücünü gözler önüne seriyordu.

Aynı zaman dilimi içerisinde farklı bir grup da yapay zekayı kendi GTA V dünyasını geliştirmesi ve oynaması için programladı. Bu yapay zekâ kendi oyununu üretebiliyor.

Gan Theft Auto adı verilen sistem, yapay zekanın aslında ne kadar büyük işler başabileceğini bizlere gösteriyor. YouTuber Harrison Kinsley, Gan Theft Auto’nun yeteneklerini gösteren bir video paylaştı. Görsel anlamda her ne kadar ilgi çekici olmasa da aslında yazılımsal olarak oldukça şaşırtıcı bir proje olduğu söylenebilir.

Videoda Kinsley, yapay zekanın ürettiği “GTA V klonu” oyunu oynuyor. Oyuna dair açıklama yapan YouTuber, “Burada gördüğünüz her piksel yapay zekâ tarafından oluşturuldu. Burada bizim tarafımızdan ya da GTA V’in oyun motoru olan RAGE tarafından yazılan hiçbir kural yok” dedi.

Aslında “GAN” teknolojisini bir oyun oluşturması için eğitmek hiç de kolay bir durum değil. NVIDIA, Kinsley ve ekibine projeyi gerçekleştirmeleri için DGX A100 isimli özel bir sunucu bilgisayarı ödünç verdi.  Yaklaşık 200 bin dolar değerindeki bu makine, 8 adet A100 grafik işlemcisi ve 2 adet AMD sunucu işlemcisi içeriyor. Bu bilgisayara yüklenen yapay zekâ, bütün oyunu oynayarak ve tarayarak oyundaki bilgileri analiz etti ve kendi oyununu tasarladı.

Kendiniz için GAN Theft Auto denemek istiyorsanız, GitHub’dan indirebilirsiniz…

Kaynak : https://www.engadget.com/gan-theft-auto-192100564.html?src=rss_b2c
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Yeni şeyler keşfetmeye hazır mısınız?

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

Abone Olun