• bookmark

Yapay Beyin Hayatımıza Girdiği Alanlar Nelerdir ?

Yapay Beyin denince aklımıza filmlerde gördüğümüz insan görünümünde ama mekanik adamlar gelmektedir. O mekanik adamlar ya iyi adamlar oluyor ve birilerinin hayatını kurtarıyor yada iyi görünümlü kötü adamlar oluyor ve dünya insaninin hayatını kabusa döndürüyor. Bu tabi filmlerde gördüklerimiz. Aslında Yapay Zekalar öyle göründüğü gibi kötü mekanik adamlar değiller. Aksine hayatımızı kolaylaştırmak için yıllar öncesinde işlevlerini yapmaya başladılar.

Yapay Zeka günümüzde çok çeşitli şekilde hayatımızda yerini aldılar. Bir çoğunun farkında dahi
olmadığınız kesin olarak biliyoruz.

Yapay Zekaların hayatımıza hangi konularda yer aldığına birlikte bakalım.

Sağlık Sektöründe Yapay Zekalar

Sağlık yönünde bize yardımcı olan Yapay Beyin çok fonksiyonlu olarak işlev halindeler. Mesela Robot kollar ile ameliyatlar artık çok daha kolay hal almaya başladı, Yada hasta kayıtlarında, yapay zeka kullanarak hastanedeki raporlar daha kolay tutulmaya başlandı. Hayatımızda çok fonksiyonlu yönlerinden birisi olarak otomotiv sektörünü görmek mümkün hale geldi. Otomotiv kullanıcılarının direksiyonu kullanmasına bile gerek kalmadan kolayca sürüş sistemiyle sürülerek şoförün yerine aracı kullanıyor. Son zamanların en hit araçları hâline gelen Yapay Zeka otomobiller müşterilerine büyük kolaylık sunuyor.

Uçaklarda Yapay Zeka

Uçaklarda , Yapay Zekadan nasibini almış bulunuyor. Artık pilotların işleri daha kolay olacak gibi görünüyor. Herhangi bir sorun olma halinde otomatik pilotlar devreye giriyor ve uçağı sorunsuz şekilde uçurarak yere indiriyor. Bu denli hayatımıza girmiş bulunan ,Yapay Zekadan korkmanında yersiz olduğunu görüyoruz.

Gemilerde Yapay Zeka

Yapay Zekanın hayatımıza girmediği alan yok denecek kadar azaldı. Gemilerin rotasını uzaktan
telefonlarla Yapay Zekaya kodlayın sizin yerinize Geminizi rotasına göre gideceği yere götürecektir.
Böyle kolaylıklarını görünce filmlerde gördüğümüz Yapay Zeka ile uzaktan yakından alakası
olmadığını görmekteyiz. Yapay Zeka daha bir çok alanda hayatımıza kolaylık sağlamaya devam ediyor.
İnsan kaynakları, Sağlık, Sigorta ve Finans sektörü, otomotiv gibi birçok sektörde kullanılıyor.

Yapay Zeka Sophia

Yapay Zeka

En son adını, yaptığı resimle duyduğumuz Yapay Zeka Sophia insan görünümlü mekanik robottur. Mekanik Kadın, Sophia,Yapay Zekanın en üst kademe robotudur. Yazılım mühendislerinin yeni icadı olan, Sophia kendisine yüklenen insan hareketlerini yaparak teknolojide gelinen son noktayı gözler önüne seriyor.

Yapay Zeka Detaylı Anlatım

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Yeni şeyler keşfetmeye hazır mısınız?

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

Abone Olun