Paratoner Nedir, Nasıl Çalışır ?

paratoner-nedir-nasil-calisir

Deprem, sel, çığ düşmesi gibi doğa olaylarının ne kadar tehlikeli olabileceğini maalesef ülkemizde son yıllarda yaşanan felaketlerde sık sık deneyimledik. Ancak bunlar arasında bir tanesi çoğu zaman gözümüzden kaçıyor; yıldırım. Yıldırım düşmesi başta yangınlar olmak üzere pek çok büyük felaketin başlangıcı olabilir ve hatta direkt olarak bir canlının üstüne düştüğü zaman sonu ölüm bile olabilir. Bu yüzden paratoner kullanıyoruz.

Yıldırım düşmelerine karşı en büyük silahımız ise paratonerdir. Sistem yüzlerce yıldır insanlar tarafından yıldırım düşmelerine karşı önlem amacıyla kullanılıyor. Özellikle elektrik yükünün yoğun olduğu şehirlerde ve yüksek binalarda kullanmak gerçek anlamda hayat kurtarıcıdır. 

Paratoner nedir?

paratoner nedir

Paratoner, tüm dünyada yüzlerce yıldır kullanılan ve yıldırımdan korunma sistemi olarak adlandırılan bir önlem sisteminin en etkin parçalarından biridir. Yani bilinenin aksine bu sistemin adı paratoner değildir. Paratoner yalnızca bu karmaşık sistemin bir parçasıdır. Ancak en önemli parçasıdır demek mümkün. Tarih boyunca farklı kullanımları olsa da temel olarak bu sistemin büyük bölümü metal malzemeden yapılır. Böylece elektrik yüklü yıldırım, hiçbir yere zarar vermeden toprağa iletilir.

Paratoner nasıl çalışır ?

paratoner-nasil-calisir

Öncelikle takılmak istenilen bina uzmanlar tarafından incelenir. Hangi sıklıkla yıldırım düşeceği, ne kadar bir çapa sahip olacağı, ne kadar enerji yüklü olarak gelebileceği üzerine çalışmalar yapılır. Bu çalışma sonucuna göre farklı türlerinden en uygun olanı seçilir.

Yıldırımdan korunma sisteminin çalışma prensibi ise basittir; enerji ve sıcaklık yüklü yıldırımın metal sistem tarafından kendine çekilmesi ve çekilen gücün de en zararsız hedef olan toprağa verilmesi. Evlerde kullanılan topraklama sisteminin çok daha büyük enerjilere dayanabilecek güçte olan versiyonu gibi görebiliriz.

Kaynak : https://www.webtekno.com/paratoner-nedir-nasil-calisir-h113092.html
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Yeni şeyler keşfetmeye hazır mısınız?

İlgili Yazılar

2 yorum

Paratoner nedir? Fizik…..

Yanıtlamak için oturum açın
Casicon  -  9 Şubat 2023 / 15:22

çoğu bina için gerekli…

Yanıtlamak için oturum açın

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

Abone Olun