• bookmark

Uzaya Genel Bakış: Uzay Nedir ?

Dünya’yıda içine alan sonsuz bir boşluğa sahip, içerisinde gezegenlerin ve milyon ışık yılları uzaklıktaki yıldızların, karadeliklerin bulunduğu sema sonu olmayan bir boşluktur. İnsanlık teknolojisinin de geliştiği bugünlerde en çok merak ettiği konu uzay olmuştur.

Uzayda hayat varmı, uzaydaki gezegenlerde su ve hava bulunur mu? Dünya gezegeni ile diğer gezegenler arasında benzerlikler bulunuyor mu? “gibi konular her zaman merak edilmiş ve araştırma sebebi olmuştur. Uzayla ilgili ilk çalışmaları başlatan ülke ABD olmuştur. Birçok denemeler ve uçuşlar gerçekleştirmiş olsa da yörüngeye oturtmayı başaramamıştır. Uzay yörüngesine ilk aracını oturtarak birinci sırayı almıştır. Uydulardan elde edilen uzay üzerine bilgiler, canlıların, özellikle insanların uzayda yaşayabilmeleri için hangi koşulların yerine getirilmesi gibi çalışmalar yapmış ve bir çok aslanda deliller elde etmiştir. Yine Uzaya ilk insan gönderen ülke Sovyetler birliği olmuştur. Daha
sonra diğer ülkelerinde uzay boşluğuna yerleşmelerini sağlamak, uzayı uzaydan izlemek ve Dünya üzerinde haberleşmeyi kolaylaştırmayı sağlamak için binlerce uydu yörüngeye yerleştirildi ve uzay boşluğuna dağılmıştır .

Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte uzay yarışı büyük bir hızla devam etmektedir. ABD ve Rusya bu büyük yarışta ilk önde gidenler içinde başa baş birer rakiptir.

Uzayın sonu varmıdır?

İçerisinde bulunduğumuz dünya bize göre uçsuz bucaksız gibi görünür. Dünya’dan uzaklaşıldığı zaman öyle olmadığını görülür. Dünya’nın da farklı bir sistemin parçası olduğunu görürüz. Bu sisteme Güneş Sistemi adı verilmektedir. Dünya yalnızca başlangıç noktasıdır. Güneş sistemi; İçerisinde yıldızların gezegenlerin ,kuyruklu yıldızın ve meteor taşlarının bulunduğu bir uzay boşluğundaki yerlerini almışlardır. Güneş sisteminden uzaklaşıldığı zaman samanyolu ve sonrasında galaksi grupları görülür. Galaksi gruplarından uzaklaşıldığı dünya adlı gezegenimiz nokta kadar dahi görülemeyecek şekilde küçülmüş olur. Milyarlarca ışık yılı uzaklığında olan evren “Big bang” yani büyük patlama ile çok hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Fakat insanoğlu olarak gözlemleyebildiğimiz evren yalnızca bu kadardır. Uzay teleskopları ve yeni yapılacak keşifler ve teknolojinin de ilerlemesi sayesinde, gelecekte çok daha ötesini görecek ve çok
daha farklı bilgiler elde edilecektir

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Yeni şeyler keşfetmeye hazır mısınız?

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

Abone Olun