• bookmark

En Yaygın 5 Programlama Dilleri

En Yaygın 5 Programlama Dilleri

Geçmişten günümüze doğru yüzlerce programlama dilleri çıktı. Bazı programlama dilleri günümüze kadar popülerliğini korurken bazı prgoramlama dilleri ise tarihin tozlu sayfalarına karıştı… Sizlere günümüzde popülerliğini koruyan programlama dillerini listeleyeceğiz.

Programlama dillerinin mantığını anlamak istiyorsak önce yazılım ve yazılım çeşitlerinin neler olduğunu bilmeliyiz.

Yazılım nedir ?

Yazılımın genel anlamı; bilgisayara verilen komutun ,verilerin programların adına denmektedir.
Uygulamalar, programlamalar kod veri kümelerinin hepsinin genel ismine yazılım denmektedir. Türk
dil kurumuna göre yazılım; Bir bilgisayara hayat veren programlar, programlama dilleri ile
belgelemelerin tümüdür.

Yazılım kelimesi ile birlikte kullanılan diğer kelime ise donanımdır . Donanım kelimesinin anlamı, yazılımdan farklı olarak bilgisayar yönüne denir.

Disk, işlemci (CPU), Bellek(RAM) ve hafıza kartı gibi terimler donanımın içine girer. Yazılım olmadan
bilgisayar bir işe yaramaz. Bilgisayarın hayat bulması için olmazsa olmazlardandır.

1) JavaScript / TypeScript

JavaScript TypeScript
JavaScript-TypeScript

JavaScript, geliştiricilerin etkileşimli web sayfaları oluşturmak için kullandığı bir programlama dilidir. JavaScript işlevleri, sosyal medya akışlarını yenilemekten animasyonlar ve etkileşimli haritalar göstermeye kadar, bir web sitesi kullanıcısının deneyimini iyileştirebilir. İstemci tarafındaki bir betik dili olarak, World Wide Web’in temel teknolojilerinden biridir. Örneğin, internette gezinirken bir görsel döngüsü, görmek için tıkla açılır menüsü ya da bir web sayfasında dinamik olarak değişen öğe renkleri gördüğünüzde JavaScript efektlerini görmüş olursunuz.

TypeScript, bünyesinde barındırdığı derleyici sayesinde, yazılan kodu JavaScript koduna çevirir. TypeScript gerek istemci taraflı, gerekse sunucu taraflı yazılım geliştirmede kullanılabilmektedir.

2) Python

Python
Python

Python; web uygulamaları, yazılım geliştirme, veri bilimi ve makine öğreniminde (ML) yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir. Geliştiriciler, etkili ve öğrenmesi kolay olduğu ve birçok farklı platformda çalıştırılabildiği için Python’ı kullanır. Python yazılımı ücretsiz olarak indirilebilir, her türlü sistemle iyi bir entegrasyon sağlar ve geliştirme hızını artırır.

3) Java

Java
Java

Java, web uygulamalarını kodlamada yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir. Yirmi yıldan uzun bir süredir geliştiriciler tarafından tercih edilen popüler bir dil olması nedeniyle günümüzde kullanımda olan milyonlarca Java uygulaması bulunmaktadır. Java çok platformlu, nesne odaklı ve ağ merkezli bir dil olup kendisi de bir platform olarak kullanılabilir. Mobil uygulamalar ve kurumsal yazılımlardan büyük veri uygulamalarına ve sunucu tarafı teknolojilere kadar her türlü yazılımı kodlamada kullanılabilecek hızlı, güvenli ve güvenilir bir programlama dilidir.

4) C#

C#
C#

C#, Microsoft tarafından .NET Teknolojisi için geliştirilen modern bir programlama dilidir. Sözdizimi C-like bir deneyim sunar. Microsoft tarafından geliştirilmiş olsa da ECMA ve ISO standartları altına alınmıştır.

5) PHP

PHP
PHP

PHP, geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış HTML içine gömülebilen bir betik dilidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Yeni şeyler keşfetmeye hazır mısınız?

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

Abone Olun