Otomobillerin Hayatımızdaki Yerleri

Otomobil, insan veya eşya taşımak için tasarlanmış, motorlu ve tekerlekli kara ulaşım aracıdır . Otomobil, benzin motorin yada gazla çalışan bir motor sayesinde hayvan gücü kullanma gereksinimi duymadan itmeden veya çekmeden hareket ederek üzerindekileri istenildiği yere götürebilen bir taşıttır. Şehir içi ve şehir dışı karayollarında içindeki insanları kolaylıkla kısa zamanda istenilen yere götürme özelliğine sahiptir.

Otomobil, gücünü; buhar, elektrik, gaz, petrol gibi enerji kaynaklarından elde eder. En çok kullanılan
güç üreticisi petrol ile çalışan içten yanmalı motorlardır. Çok sayıda insan taşıyan vasıtalara otobüs,
ticari maksatla yük taşıyan vasıtalara ise kamyon denmektedir. Fakat araba yalnızca beş kişiyi
taşıyabilir.

Otomobilin bulunması ile birlikte insanlıkta bir yerden başka bir yere gitme noktasında çığır açılmış oldu. İnsanlar ekonomik ve sosyal açıdan oldukça avantajlı hale getirildi. Otomobil üretimiyle çelik, cam, sentetik maddeler, tekstil, kimya ve petrol sanayiinde de gelişmeler olmuştur . Birçok parçadan meydana gelen otomobilin satış, bakım, tamir işlerini yürüten servisler, garajlar, galeriler açıldı. Bu arada hayvan gücüyle çalışan birçok vasıtalarda böylelikle ortadan kalkmış oldu.

İlk otomobil olarak bilinen Benz Patent Motorwagen’ı tasarlamasından sonra geçen yıllar geçmesi üzerine otomobil üreticileri birçok farklı otomobil üretmeyi başarmışlardır. Ticari amaçlı yada uzun yolculuklarda tercih edilen konforuyla birlikte ekonomik yönden en büyük pazar payına sahiptir.

Otomobil icat edildiğinden itibaren hayatımızdaki değişiklikler neler olmuştur ?

Otomobil icat edilmesiyle birlikte ,ekonomi, sosyal yaşam ve iş alanları da değişmeye başladı. Otomobilin icadı ilk tekerleğin bulunduğu M.Ö. 3000lere dayanır. Tekerleğin bulunmasının arkasından, ilk buharlı makinenin icadı ile otomobilin serüveni başlamış oldu. Daha sonra elektrikli araba ve içten yanmalı motorun icadı ile günümüz motorlu taşıtlar sektörü piyasada yerini almıştır. İnsanlığın yaşam alanlarından ihtiyaçlarına kadar, sosyal yaşamından , ekonomiye ve kadın-erkek demeden kullanılabilen ve savaşlarda da yer almış hatta beslenmeye kadar çok konuda etkisini göstermiştir.

Hayatımızı değiştiren konulardan bazıları şunlardır :

  • Otomobillerin çoğalması ile oto yolların inşa edilmesine ve coğrafi alanların , köprüler ile birlikte tüneller açılmasına kadar etki etmiştir.
  • Kullanımı arttıkça doğaya karışan otomobil gazı atmosfere zarar vermiştir. Bu da küresel ısınmaya ve kutuplardaki buzul erimesine ve çevre kirliliği, iklim değişikliği, türlerin soyunun tehlikeye girmesi gibi sonuçlara sebep olmuştur.
  • Otomobiller ve motorlu taşıtlar arttıkça tarım alanlarındaki ürünleri, fabrikalarda üretilen malzemeleri farklı yerlere taşımak kolaylaşmış, bu da gıda ve beslenme konusunda eşitliğin gelmesini sağlamıştır

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

Abone Ol

Merak etmeyin, spam yapmayacağız...