Küresel İnternet Kesintisine Tek Bir Kullanıcı Sebep Olmuş

internet sıkıntısı

8 Haziran’da sabah saat 11.00’de (6:00 EST / 03:00 PST) dünyanın dört bir yanındaki İnternet kullanıcıları,  “Hata 503 hizmeti kullanılamıyor” ve “bağlantı hatası” yazan bir mesajla karşılaştı . Twitch, Reddit, Amazon, Hulu, Spotify ve Birleşik Krallık hükümet web sitesinin yanı sıra Financial Times, CNN, BBC ve New York Times gibi medya kuruluşları da dahil olmak üzere dünyanın en önemli ve etkili web sitelerinden bazıları, karanlığa gömüldü.

Söz konusu erişim sorununa, bir bulut bilişim hizmetleri sağlayıcısı olan Fastly‘deki kısa sürede çözüme kavuşturulan bir sorun neden oldu. Yine de bu hata Boston’dan Bogota’ya, Tokyo’dan Toronto’ya kadar internet ağının yüzde 85’ini etkiledi. Berlin ve Pekin gibi bazı şehirler ise sorundan hiç etkilenmedi.

internet-sikintisi

Fastly, yaşanan sorunu bir saat gibi bir süre içinde çözüme kavuşturup yaşananlardan dolayı özür dilerken sorunun kaynağı ile ilgili fazlasıyla şaşırtıcı bir açıklamada bulundu. Fastly’ye göre söz konusu küresel internet kazası, tek bir müşterisinin ayarlarını değiştirmesinden kaynaklanmış. Söz konusu müşterinin ayarlarını değiştirmesi, Mayıs 2021’de yayınlanan bir yazılım güncellemesindeki hatayı tetiklemiş ve sonrasında olanları zaten biliyorsunuz.

Kaynak : https://www.iflscience.com/technology/this-weeks-global-internet-blackout-was-caused-by-a-single-customer-says-fastly/
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

Abone Olun