Elektrikli Otomobil İle İlgili Bilmek İstediklerimiz

Elektrikli otomobiller

Elektrikli otomobil son yıllarda en çok tutulan araçlardan bir tanesidir. Benzinli araçların fiyatları almış başını gittiğin şu günlerde elektrikli otomobiller çok talep görecek gibi duruyor.

Özellikle benzinlikte ya da köşe başında araçlara için elektrik dolum merkezleri olursa harika bir performans
olur. Elektrikli otomobile dair merak edilenlerin arasında neler var gelin birlikte inceleyelim.

1) Elektrikli Otomobiller Çalışma Sistemi Nasıldır ?

İçten yanmalı motorların benzeri bir motor özelliği vardır. Tıpkı çamaşır makinesinin motoruna benzer motoru bulunmaktadır. Farklı bir özelliği olarak elektrikli motorun diğer motorlara göre çok daha az ses çıkarırken enerji bakımından çok daha fazlasını açığa çıkarır.

2) Elektrikli Otomobillerin Batarya Ömrü Ne Kadardır ?

Elektrikli otomobillerde batarya ömrü birazda kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Elektrikli otomobil üreticilerinin tahminlerine göre ortalama olarak 10 sene ile 20 sene arasında değiştiğidir.

3) Elektrikli Otomobillerde Yakıt Tasarrufu Nasıldır?

Sanırım hepimizin merak ettiği hassas bir nokta olan yakıt tasarrufu, benzine göre farklımı sorusudur. Benzin ve elektrik fiyat olarak kıyaslandığı zaman elektrik daha uygun olduğu zaten bilinmektedir. Yakıt tasarrufunda ortalama sürüş mesafesinde 500 km gidilen bir yolda benzinlikten benzin alma gereksinimi oluyorsa, Elektrikli bir araç için 600-650 km sonrasında elektrik dolumu yapılması gerekmektedir. Tabi bu durum ortalama olduğu için kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

4) Elektrikli Otomobil Şarjı Nasıl Olmalıdır ?

Şarj dolum yerlerinin çoğalması ile istenilen her yerde elektrikli otomobilinizi şarj edebilmeniz mümkündür. Uzun yollarda benzinlik arama derdine son. İsterseniz bir kafeteryada dahi şarj dolum merkezlerini bulmanız mümkün hale geldi. Tabi bu durum elektrikli otomobilin yurdumuzda kullanımının çoğalmasıyla da alakalıdır. Yalnızca 220 V ev prizi ile 400V sanayi prizini bulunması yeterli olacaktır. Evinizin ortamında isterseniz şarj istasyonunu kurabileceğinizi biliyor musunuz ?

5) Elektrikli Otomobillerin Şarj olma Süreleri Ne Kadardır ?

Standart bir ev prizinde şarj edecekseniz ortalama bir gece ya da daha uzun süre şarj etmeniz gerekmektedir. Uzun yolculuklar için Şarj dolum merkezlerinde bulunan hızlı Şarj sistemi ile yarım saat gibi kısa bir süre içerisinde %80 kadarının dolduğunu göreceksiniz. Normal hızlı şarj dolumu için ise 2 ile 4 saat arasında dolması mümkündür

6) Elektrikli Otomobilin Tam Şarj Olması İle Ne Kadar Yol Gidebilirim ?

Elektrikli Otomobiller ortalama günlük kullanım ihtiyacını fazlasıyla karşıladığı için endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Benzinli bir aracın yakacağı günlük rakam 30 ile 40 Km ise, Elektrikli araçlarda günlük bu ortalamayı fazlasıyla kullanabilmektedir.

Otomobillerin Hayatımızdaki Yerleri

Tesla’nın Elektrikli Otomobilleri

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

Abone Ol

Merak etmeyin, spam yapmayacağız...