Airspeeder Mk3 – Dünyanın İlk Uçan Yarış Arabası

Airspeeder Mk3

Airspeeder Mk3 Dünyanın ilk uçan yarış arabası ilk kez gökyüzüne çıktı ve tamamen yeni bir yarış ligi için zemin hazırladı. Alauda Racing isimli bir şirket, dünyanın ilk uçan yarış arabası Airspeeder Mk3’ü duyurdu.

Şubat ayında, Avustralyalı bir eVTOL (elektrikli dikey kalkış veya iniş) girişimi olan Alauda Racing, sıfırdan hız için yapılmış, drone benzeri şık bir uçan araba olan Airspeeder Mk3’ü ortaya çıkardı . Şimdi, Mk3 ilk kez Güney Avustralya’da açıklanmayan bir yerde havalandı. Tanıtım videolarında, şık quadcopter havalanıyor ve çöl benzeri bir manzara üzerinde zahmetsizce tur atıyor.

“Alauda’dan seçilen iki farklı ‘iş takımı’ arasındaki dahili drag yarışı tarzı bir yarışmayı” içeren bir sezon öncesi yakında duyurulacak. Ancak büyük bir uyarı var: Hem erkek hem de kadınlardan oluşan pilotlar, sürücü koltuğunun arkasında olmayacak. Bir simülatörün içindeyken uçan arabaları uzaktan yönetecekler. Ancak ekipleri, yarış boyunca pilleri değiştirmekle görevlendirilecek, kabaca Formula 1 yarışındaki bir pit stopa eşdeğer.

Airspeeder Mk3 hala bir insan pilotu barındırabilen uçan bir arabanın çerçevesini taklit edecek şekilde tasarlandı. Kendi başına sadece 286 pound ağırlığında ve 176 pound kaldırabilir – bir insan pilot için neredeyse yeterli. Mk3 de hızlıdır. 320 kilovatlık güç ortaya koyan aktarma organları sayesinde 0’dan 62 mil/s hıza sadece 2,8 saniyede çıkabiliyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

Abone Ol

Merak etmeyin, spam yapmayacağız...